Tegyük rendbe ennivaló dolgainkat... 2. rész


“A test gyógyítja meg önmagát, az orvos csak a természet asszisztense...”
                                                                                            Hippokratesz (a gyógyítás atyja)

Napjaink táplálkozási szokásairól és annak következményeiről folytatjuk cikksorozatunkat. Előző részünkben szó volt a nyers ételek fontosságáról, a szuper táplálékokról, és hogy mit tehetünk immunrendszerünk védelméért. Ebben a részben szóba kerül többek között a hízás és fogyás kérdésköre, a helyes tápanyagbevitelről és anyagcseréről, valamint tisztázzuk a bio élelmiszerek fogalmát is. Tarts velünk, hiszen "amit eszel, azzá leszel!"


 

Az új ZÖLD KORSZAKról:


Ebbe a korszakba lépve rá kellett eszmélnünk, hogy CSAK egy helyes étrend (diéta), ami rengeteg nyers ételből és zöld táplálékból (saláták, zöldségek), búzafűből, árpafűből....stb áll, illetve ezt kombinálva megfelelő mennyiségű mozgással, és pozitív, szerető magatartással tud megoldást nyújtani.

Ugyanis a megnövekedett termelési mennyiségek, ugyanakkora területre kivetítve, az összezárt, és tápon tartott állatok emelt hús és tejhozama, és a mesterséges tápanyagokkal telepermetezett termőterületek hatása mára a termőföldeket és a bennük lévő természetes tápanyagokat-táptalajt is tönkretették.

A Zöld Korszak amiről egyre többen beszélnek, egy személyesebb, természetesebb dolgot támogatnak: ez arról szól, hogy minél több természetes körülmények között (organikus) megtermelt zöldség, és termék legyen az emberek asztalán, vezetődjön be az életükbe.

Az organikus-(bio) fogalom meghatározása:


2002 októberéig  Amerikában is szabályozatlan volt az organikus-(bio) név használata, illetve maga a fogalom. Azóta fel kell tüntetni a címkén, hogy a termék mely  területen termett, vagy más országból importált. Emellett az USDA (Amerikai Mezőgazdasági Hivatal) definiálta mi tartozik az organikus-(bio) kifejezés alá.

Az organikus étel-(alapanyag) olyan termelő által előállított, aki kiemelten használja a megújuló forrásokat, illetve termőtalaj és víz  megőrző –ápoló megoldásokat alkalmaz, hogy megerősítse  a környezeti minőséget a jövő generációja számára.

Az organikus hús, baromfi, tojás, és tejtermékek, olyan állattartásból származnak, amik nem kaptak antibiotikumokat és hormon- serkentőket semmilyen formában. Az organikus táplálékokat úgy termesztik, hogy nem használtak ipari rovarirtó szereket, azaz  trágyákat szintetikus alapanyagokkal, szennyvíz iszapot, génkezelést, ionizált sugárzást, stb.

Mielőtt egy termék organikusként felcímkézhető, az állami hatóság  által kijelölt-megbízott szakértő megvizsgálja a területet, ahol a táplálékot termesztik, előállítják, hogy biztos legyen benne, hogy  a termelő minden organikusra vonatkozó USDA előírást betart.

Azok a cégek, melyek előállítanak, feldolgoznak organikus termékeket, -mielőtt még azok a polcokra kerülnének-, kell, hogy Organikus Minősítéssel rendelkezzenek. Azonban fontos tudni, hogy az organikus (bio) címkével ellátott  táplálékok  nem mindegyike 100%-ig organikus! Íme, hogy ez hogy is nézhet ki:

- a 100%-ban organikus termékek lehetnek csak felcímkézve 100%  organikus felirattal
- azok a termékek, amelyek 95%-ban organikusak, vagy ilyen arányban tartalmaznak organikus alapanyagokat, nevezhetik magukat a főcímkén organikusnak.
- azok a termékek, amelyek 75%-ban tartalmaznak organikus alapanyagokat, azok a  leírásban feltüntethetik, hogy organikus alapanyagokat használtak fel, és legalább 3 ilyen alapanyag fel kell legyen tüntetve.
- azok a termékek, amelyek kevesebb, mint 70% organikus  alapanyagokat tartalmaznak, azok használhatják az organikus megnevezést, de csak az alapanyagokat felsoroló címkén.

Amit eszünk azzá válunk!

Tápanyagbevitelünk:


Annyira kevés zöldséget, gyümölcsöt és nyers ételt eszünk, ami megdöbbentő. Szinte érthetetlen hogy mégis sikerül túlélnünk a hétköznapokat. A legtöbb étel, amit fogyasztunk tele van kémiai anyagokkal.


1977-ben Az USA azt a kérdőjeles megkülönböztetést vonta magára, hogy a történelem első olyan országává váljék, ahol a lakosok  étrendjének több, mint 50% -a mesterséges alapanyagokat tartalmaz. Ennek következményeként rengeteg degeneratív betegség alakult ki, amelynek nagy része “gyógyíthatatlannak” minősült.

A levegő ólomszintje, cadmium, karbonmonoxid szintje rendkívül magas, ami negatív hatást fejt ki a májra, a tüdőre, és a emésztési folyamatokra. Sok országban a víz klorin, és sodium fluorid tartalma oly magas, hogy hosszú távon fejfájásos és megfázásos tüneteket okozhat. A közértekben kapható élelmiszerek nagy része kémiai anyagokat tartalmaz: nitrátok, monosodium glutamate (MSG), aspartame, fehérítő segédanyagok, szintetikus antioxidánsok, mint a BHT és a BHA , amik a legtöbb allergikus megbetegedésért okolhatól, és nagy károkat okoznak a májban, és a kiválasztó szervekben.

Csak a közelmúltban kezdték el pontosan vizsgálni ezeknek a körülményeknek a hatásait. Az eredmények ádázak. Néhány anyag rákkeltő hatású, illetve mutáló hatással van a DNS –re ami valószínűleg öröklődési változásokat okoz, így hatással lehet a jövő generációjára is.

A friss élelmiszerek színe és íze a a talaj tápanyag minőségét kellene, hogy tükrözze, ahol megtermelték őket. Azonban még egy gyerek is érzi a különbséget egy friss kiskerti paradicsom íze és a télen a közértben kapható paradicsom között. Még akkor is, ha a színe megfelelő rá kell, hogy döbbenjünk: a gyümölcsök, zöldségek ezen fajtái mesterséges színező anyagokkal vannak dúsítva, mert az aromájuk és az ízük igen gyatra.

Amennyiben azonban az organikus, bio élelmiszereket vásároljuk, akkor ezek a problémák nem jelentkeznek és megfelelő tápanyagtartalommal rendelkező étrendet tudunk kialakítani.

Tápanyagok és szükségleteink:


Az emberi szervezetnek alapvetően az alábbi tápanyagok bevitelére van szüksége,amik energiával, kalóriával látják el :

Protein, szénhidrát, zsír

Minden egyes gramm protein, amit elfogyasztunk, 4 kalória energiát szolgáltat.
A szénhidrát, ami az elsődlegesen a zöldségekben, gyümölcsökben, magvakban található,ugyanúgy 4 kalória /gramm értéket ad.

A zsír azonban több, mint kétszeres energiát biztosít, azaz 9 kalóriát grammonként
Így kétszer annyi proteint, és szénhidrátot kellene enni, ahhoz, hogy ugyanazt a kalória mennyiséget kapjuk, mint a zsírból.

Fordítva: a legegyszerűbbnek tűnik a kalória bevitel csökkentésére a zsír bevitelének limitálása. Azonban a zsiradékok  ízletesebbé teszik az ételeinket, és szükségesek, rengeteg sütött termék elkészítéséhez is.  

A statisztikák kimutatják, hogy azok többsége, akik alacsony zsírtartalmú diétázást választják (például súlycsökkentés szempontjából) az első hetekben-hónapokban  tapasztalható csekély súlycsökkenés után több zsírt-súlyt vesznek magukra, mint amivel korábban rendelkeztek.
Nem beszelve arról a tényről, hogy az alacsony zsírbevitel, le is csökkentheti a szervezet ellenálló képességét, miután  rengeteg vitamin ( A,E,D, K ,béta-karotin...stb) feldolgozásához szükségünk van zsiradékra. Legtöbbször nem a zsírbevitel korlatozása a fontos, hanem a zsírok típusának ismeretének tükrében, a pozitív hatású zsírok  megtalálása, illetőleg az anyagcsere optimalizálása.


Zsírok:

Telített vagy telítetlen zsírok ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, amíg állati vagy szója, kukorica, napraforgó stb. olajról beszélünk. Azonban a pálma mag olaj és a kókuszolaj (szűz verziója kókusz illatú és ízű, hidegen préselt; sütésre főzésre alkalmas társa-illat és ízmentes) CSAK! 6,8 kalóriát tartalmaz grammonként. Ez a közepes láncú zsírként, jóval kevesebb mint a hosszú láncú zsírok értéke. És ez még csak kisebb része az összképnek, amivel a kókuszolaj kimagaslik a többi olaj és zsír közül.
 
Kókuszzsír vagy kókuszolaj?


Mindkettő helyes megfogalmazás. A kókuszolaj kb. 23 fok alatt megszilárdul, illetve 185 fokon ég csak meg!

Ez kimagasló a többi olaj és zsiradék 100 fok körüli égési értékétől, hiszen a zsiradékok, ettől fogva szabad gyököket képeznek, amik nagyon károsak a szervezetre...(Erre még visszatérünk.)


HÍZÁSRÓL-FOGYÁSRÓL:

Amikor az emberek fogyókúrába kezdenek, az első dolog amiről le kell mondaniuk, az a zsiradékok. Miért van ez így? Tudjuk, hogy a zsiradékok  nagy mennyiségű kalóriát tartalmaznak, de van egy másik tényező is. Ugyanis a zsiradékok 99% -át a szervezet feldolgozás után testzsírként építi be. Tehát a zsiradékot, amit megeszünk, azt el is kezdjük “viselni “magunkon.

Amikor zsiradékot viszünk be a szervezetünkbe azokat lebontjuk és kisebb csomagokban (zsír+protein= lipoprotein) küldjük tovább a véráramba, ahonnan a zsírsavak direktben beépülnek zsírcelláinkba. (A koleszterin, a telített zsírok, a mono-telítetlen zsírok, és a poly-telítetlen zsírokat tartalmazó ételek is erre a sorsra jutnak.)

A többi tápanyag, mint a szénhidrát, és protein lebontódnak, és direktben sejtépítésben vesznek részt. Amikor túl sok szénhidrátot és proteint eszünk, akkor azonban azokat a szervezet zsírnak alakítja át, és az előbbi módon a zsírszövetbe építi be. Ezek aztán csak az étkezések közötti szünetben, aktív mozgással lehetnek kimozdítva a “tárhelyükről” és lesznek energiaként elégetve.

Azonban az MCFA (közepes láncú zsírsavakat) a szervezet másként dolgozza fel.
Ezek nem kerülnek lipoprotein csomagolásba, és a vérkeringésbe, hanem egyenesen a májba kerülnek, ahol rögtön energiává alakulnak....hasonlóan a szükséges mennyiségű  szénhidrátokhoz. Azonban azokkal ellentétben a MCFA nem emeli meg a vércukor szintet, így abszolút ajánlható a cukorbetegeknek.

Így az LCFA (hosszú láncú zsírsavakat) helyettesítsük inkább MCFA val (kókuszolaj-zsírral) –kapható Illat és íz mentes változat főzéshez-sütéshez- így biztosan kontroll alá tudjuk vonni a súlynövekedést illetve elkezdjük a zsírlerakodás lebontását is.

TÁPANYAGCSERE-EMÉSZTÉS


Ez a kulcs mindenhez. Ennek a beállítása a legfontosabb a napi normális szintre.
Ez elsősorban mozgással érhető el, hiszen a szabályozottan ismétlődő mozgással egy hasonlóan működő anyagcserét állíthatunk be magunknak.

Másodsorban az anyagcserénket befolyásolja az ételmennyiség, amit megeszünk.
Amikor elkezdünk kevesebbet enni, akkor a tápanyagcsere folyamatokat a szervezet lelassítja, hogy energiát takarítson meg. Így a legtöbb esetben –hosszú távon- a diétázás csak hízáshoz vezet. Hogy lehet ez? Hát a következőképpen:

Ugyanis a kezdeti időszak után, amikor a diétázás “látványos” eredményét meghozta (néhány kiló elvesztésével) a legtöbb ember, megérzi az éhséget, és elkezd enni...legalább annyit, mint  mielőtt a diétázást elkezdte. Még ha csak 20%-al kevesebbet is képes enni, mint korábban, akkor is súlygyarapodás fog beállni. Miért?

Mert a tápanyagcsere szintje lelassult, és inkább energiát tárol a szervezet, semmint elégetne azt. Így elmondhatjuk, hogy hirtelen diétázások nemigen hozzák meg a kívánt eredményt. Annál inkább egy életmód-táplálkozás szemlélet váltás...


HAMAROSAN FOLYTATJUK!

A sorozatunk első részét itt elolvashatod!


Szerző: Ilko Péter - Pozitív Nap


 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Egy vacsi a tengerszirti barlangba épített olasz étteremben?! Lélgzetelállító...

Polignano a Mare kisvárosában található az adriai tenger fölé nyúló Grotta Palazzese hotel étterme, aminek szépségét még mindig nehezen tudjuk ép ésszel felfogni. De jó lenne ma itt vacsorázni...!

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG