Szolárium helyett- hogyan pótolhatjuk télen a D-vitamint?

Télen, a napsütéses órák számának csökkenésével csökken a szervezet D-vitamin előállítása is, jelentős problémát okozva, mivel az elsősorban a kalcium felszívódását segítő vitamin hiánya tehető felelőssé a száraz bőr, fénytelen haj és töredezett körmök megjelenéséért.


A D-vitamin legnagyobb része napsugárzás hatására, a bőr alatt elraktározott elővitaminokból alakul ki. Jó hír azonban, hogy a D-vitamin bizonyos tejből, tejtermékekből, halból és halolajból is biztosítható. 



December, a „legsötétebb hónap”, de ilyenkor sem kell szoláriumba rohanni! 


Magyarországon télen a napsütéses órák száma hatodára csökken a nyári átlagnak, ami jelentősen megnehezíti, hogy szervezetünk ily módon állítson elő D-vitamint. Különösen decemberben jelentős ez a visszaesés, ilyenkor ugyanis összesen átlagosan 50 napos órával számolhatunk, vagyis napi 1,6 órával, szemben a nyári átlag 9 órányi napsütéssel.  „Sokakban él az a tévhit, hogy a télen napfény hiányában nélkülözött D-vitamin rendszeres szolárium használattal pótolható, de ez nagy veszélyt rejt magában, hiszen az UV sugarak elősegítik a bőrdaganatok kialakulását” – mondta Dr. Wikonkál Norbert, bőrgyógyász szakorvos, a Magyar Dermatológiai Társulat főtitkára. „A téli időszakban ezért azt javasoljuk, inkább magasabb D-vitamin tartalmú ételek, így tej és tejtermékek, halak fogyasztásával biztosítsuk a vitaminbevitelt, amelyeknek természetes szépítő hatása is van” – tette hozzá a szakorvos.

A norvég példa


Azokat a fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, amiket a szervezetünk nem tud önmagától előállítani, más, természetes módon is elérhetjük. A tej és tejtermékek, halak, halolajak és a teljes kiőrlésű gabonáknak is magas a D-vitamin tartalmuk. Télen, amikor nem éri elég természetes napfény a bőrünket, ezek az élelmiszerek válnak a legfontosabb D-vitamin forrásokká. Mivel Norvégiában erre az ország földrajzi adottságai miatt is különösen nagy figyelmet szentelnek, a 75 éves, leginkább otthonában tartózkodó ember D-vitamin szintje is magas, míg Magyarországon a lakosság 65 év feletti csoportjának kb. egyharmada D-vitamin hiányban szenved.

A D-vitamin segíthet a rák ellen is


Az alacsony vitaminszintet kapcsolatba hozták a mellrák kimenetelének súlyosságával, egy vizsgálat szerint a vitaminhiány 94%-al növelte a rák továbbterjedésének az esélyét. Valamint 73%-al nagyobb esély arra, hogy a betegség diagnosztizálását követő 10 évben elhalálozik a beteg. Más tanulmányok azt sugallják, hogy a kiegyensúlyozott vitaminháztartás (főként a D-vitamin) által, megelőzhető a mellrák kialakulása.
A megfelelő D-vitamin ellátottság, legalább két másik betegség ellen is valamilyen szintű védelmet nyújt. Ez a kettő pedig a vastagbélrák és a prosztatarák. Azonban a D-vitamin nem varázsszer, a rákellenes hatását csak az egyébként egészséges embereknél fejti ki leginkább, akik nem túlsúlyosak és eleget mozognak.

Az alacsony vitamin szint és a depresszió kapcsolata


Még nem teljesen egyértelmű, hogyan kapcsolódnak egymáshoz, de úgy tűnik, hogy az alacsony vitaminszinttel rendelkező idősebb emberek esetében nagyobb a depresszióra való hajlam. Egy lehetséges magyarázat szerint, az alacsony D-vitamin szint miatt a mellékpajzsmirigy több hormont termel, és az depresszióhoz vezethet. Az alacsony vitaminszint és a magas (mellékpajzsmirigy) hormonszint együttese között direkt összefüggést mutattak ki a depresszió súlyosságával kapcsolatban. 

Akár 2 pohár tej is elég lehet


A téli hideg okozta haj, köröm és bőrártalmak ellen kiegyensúlyozott táplálkozással védekezhetünk leghatékonyabban, mellyel biztosítjuk szervezetünk D-vitamin ellátottságát. A Magyar Élelmiszerkönyv előírása szerint naponta 5 μg D-vitamin fogyasztása javasolt, melyet a kiegyensúlyozott étrendhez elengedhetetlen a tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonákkal biztosíthatunk. Általában a dobozos tejek és egyéb tejtermékek vitaminokkal dúsítottak, a legtöbb gyümölcslé is tartalmazza, valamint az egyes gabonapelyhek is. Napi két pohár tej pedig nélkülözhetetlen a téli étrendhez, hiszen a tejben egyszerre és optimális arányban található fehérje, D-vitamin, foszfor, tejzsír és tejcukor, amelyek segítik a kalcium felszívódását.

Szerző: Fodor Márta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG