Elindultak hosszú útjukra gyönyörű fehér madaraink! (+videó)


Fotó:Claudius Caza


Az „Északi gólyahír” elnevezésű program egyik kiemelt célja, hogy újra az emberek közelébe hozza a gólyát, s vele együtt környezetünk élővilágát is. Ennek része, hogy megismertessék a régióban élő embereket a fehér gólyák életével, védelmük fontosságával.

A Cserhát Természeti és Kulturális Értékeiért Alapítvány és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület sikeres pályázatának eredményeként, a Svájci Civil Alap finanszírozásával megvalósuló Északi Gólyahír projekt vezetőjét, Papp Ferencet az elmúlt időszak eseményeiről kérdezte a Sokszinűvidék.hu.

- Ebben az évben az észak-magyarországi régióban jók a költési adatok – kezdte a szakember.

– Megtörténtek a felcseperedő fiókák gyűrűzései, melyeket nagy érdeklődés kísért a térségben. Sok óvodás és iskolás került testközelbe a fiókákkal, és számos hasznos információt tudtunk átadni tájékoztató bemutatóinkon érdeklődőknek. A kedvező időjárásnak köszönhetően a kisgólyák megfelelő mennyiségű táplálékhoz jutottak, és augusztus elejétől már csapatokba verődve vadásztak a térségben. Nagyszerű látványban lehetett részük mindazoknak, akik például Ludányhalásziban megfigyelték őket. Itt a Felső-Ipoly kisgólyái csoportosultak, míg Hugyagon a szántást követően jelentek meg „tömegesen”, leginkább az idősebb gólyák.


- Mit „tesznek” ilyen csoportosuláskor a gólyacsapatok?

- A madarak vonulási időszak előtt a nap jelentős részét táplálkozással töltik, amire a vonulás alatt, repülés közben kevés lehetőségük nyílik. A vonulásra nem csupán vedléssel, hanem zsírhalmozással is készülnek. Ebben az időszakban a fiókák már önállóak, nem szorulnak a szülőkre, a táplálékforrások is gazdagok. A Nógrád megyei kisgólyák, köztük a Nagyhalászon félárván maradt és Nógrád megyében sikeresen adoptált négy fióka – is szépen fejlődtek. A dejtári Dalma, Dió és Délceg, a rimóci Rákász, Révész és Picur – a nagyhalászi árvák egyike, aki műholdas jeladót is kapott –, valamint a szügyi Feketetoll, Szeder és Bogyó is felkészült a hosszú útra. Úgy tűnik, hogy Délceg nyaksérülése is szépen gyógyult és nem akadályozza a vonulásban.

- Mennyire befolyásolta a gólyákat a változékony időjárás? A közös "edzőtábor" után a hidegfront indította el a gólyákat?

- A hirtelen jött hidegfront nem csupán az embereket, hanem az állatokat is befolyásolja. Miután a madárvonulás fő oka a csökkenő táplálékforrás, és ez leginkább a téli, hideg időszakot érinti, így a hirtelen lehűlés egy jelzés volt, ami okozhatta az indulást, hiszen a nógrádi gólyák is útra keltek. Picur a csapatával már az első napon 142 km-t tett meg a ludányi rétektől a Hortobágyon lévő Ohat-erdőig. Augusztus 16-án reggel még vadászgattak a ludányi réteken, majd délelőtt útnak indultak. A jeladó adatai alapján áthúzott Szécsény fölött, aztán Rimóc keleti oldalán, majd Hollókő - Alsótold vonalában elhagyták a Kelet-Cserhát Tájvédelmi Körzetet. Délután négy körül már Poroszló közelében jártak, átrepültek a Tisza-tó fölött, s megérkeztek a Hortobágyra.


ÚTKÖZBEN- A látvány lenyűgöző!

Augusztus közepétől szeptember közepéig-végéig fehér gólyák tízezrei vonulnak át az Európát és Ázsiát elválasztó keskeny tengerszoros, a Boszporusz fölött. A madarak egy jelentős része a Márvány-tengerhez közel, Isztambul belvárosa fölött vonul. A madármegfigyelők és érdeklődők a város ázsiai részén, a Camlica nevű hegyen várják a gólyákat. A látvány lenyűgöző.


- A vonulás kapcsán sokakban felmerül a kérdés: mi alapján tájékozódnak a költöző madarak?

- A madaraknak a tájékozódáshoz többféle “segítség” áll a rendelkezésére. Ezeket a különböző fajok eltérő mértékben használják. A madarak egy kis része képes a Föld mágnesességének érzékelésére is, ezzel mintegy iránytű, képesek meghatározni a földrajzi irányokat. Planetáriumi kísérletekkel bizonyították, hogy a legtöbb madárfaj mind a csillagok, mind a Nap állását felhasználja tájékozódásához. Akadnak bizonyos fajok, melyek veleszületetten öröklik, hogy mely irányba kell elindulniuk, hogy elérjék a telelőhelyet. Más esetben a fiatalok követik az öregebbeket, mint a fehér gólyák is. Minden esetben az első vonulás után alakul ki egy valóságos térkép náluk, amelyet felhasználnak a további vonulások alkalmával.


- Mikor, mennyit és hová repülnek a gólyáink?

- A fehér gólyák kizárólag nappal vonulnak, így, kihasználva a felemelkedő meleg légoszlopokat - termikeket -, hosszabb távolságokat tudnak megtenni. Ezeket a termikeket csak szárazföld felett lehet megtalálni, ezért történik az, hogy a fehér gólyák elkerülik azokat az útvonalakat, amelyek nagyobb vízfelületek felett vezetnek. Nagy csapatokban sokkal könnyebb a madaraknak vonulni. Ha egy madár talál egy termiket, az összes többi követi őt, és elkezd lebegni. Minél több madár vándorol együtt, annál könnyebb jó termiket találni - ezért tudnak a csapatban vonuló madarak gyorsabban vándorolni, mint a magányos vándorok. A fehér gólyák jó repülési feltételek mellett több, mint 300 kilométert tesznek meg naponta. Négy hétig tartó vándorútjuk 2 000-10 500 kilométer hosszú. Néhány esetben előfordul, hogy Európában vagy a Közel-Keleten marad is egy-két egyed, de igazi úti céljuk afrikai kontinens, akár egészen Dél-Afrikáig repülnek. A jeladók segítségével most már bemérhetjük a pihenőhelyeket és végállomásukat is. Az elkövetkező hetekben mindannyian követhetjük északi gólyáink útját, köztük Picurét is.


(Az Északi Gólyahír weboldala és Facebook-oldala továbbra is folyamatosan frissülő információkkal várja a gólyák kedvelőit. A program része a Fotózd a gólyákat! elnevezésű fotópályázat is, melyre 2014. szeptember 30-ig, két kategóriában várják a fotókat.)


Sokszinuvidek.hu / Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Baba utazik a kocsiban, de nincs gyerekülés" - A rendőrtől tudta meg, hogy apa lesz (+videó)

Jarred Wright PTSD-ben (poszttraumatikus stressz szindróma) szenved: élete nagy részét álmatlan éjszakák, szorongással eltöltött nappalok, pánikrohamok és dühkitörések közt éli. A lelki bajok azóta vannak jelen a texasi férfi életében, amióta Afganisztánban szolgált.

Csodás látvány Magyarország egyetlen bekamerázott szalakóta fészke! Mutatjuk (+videó)

A színpompás madarak évente csak néhány hónapot töltenek hazánkban. Élőben, a fészekből jelentjük! :)

"Az igaz szerelem ismét eljön tavasszal" - egy gólya, ami évről évre visszatér repülni nem tudó társához

Ez a gólya évről évre kénytelen elhagyni társát, hogy a következő tavasszal visszatérhessen hozzá! Mi ez hát, ha nem szerelem.

Túlélt egy autóbalesetet, most mellvértet hord

Avagy az orvosi fűző viselése nem muszáj, hogy kellemetlen legyen.

Pozitív egy perc

Legaktuálisabb vendégeink, akiktől hangos az ország, úton útfélen kapják a hideg/meleg vizet. Mindenkinek megvan a saját véleménye és ez így rendben is van. Ámbátor, ha úgy tetszik, a múltból is előkerült egy vélemény, gondolat a fekete humor nagymesterétől, Örkény Istvántól a vándorlásról, otthontalanságról.


NAPI BOLDOGSÁG