Biobrikett: megoldás az energiaszegénységre


Idén is folytatódik a biobrikett-gyártás Toldon, ahol mélyszegénységben élő családok kézi erővel működtetett présgép segítségével, helyben beszerzett mezőgazdasági melléktermék felhasználásával állítanak elő olcsó és környezetbarát tüzelőanyagot.


A kezdeményezés apropója

A mintaprojekt helyszíne a berettyóújfalui kistérség egyik kis faluja, Told, ahol az Igazgyöngy Alapítvány már több éve különböző fejlesztési projekteket, tehetséggondozást, esélyegyenlőségi és szociális munkát valósít meg. A többségében romák által lakott falunak 360 polgára van, közel 100%-os a munkanélküliség. A családok rossz lakhatási körülmények között élnek, és szinte mindennapos problémát jelent a kellő mennyiségű és minőségű élelem előteremtése.

A fűtési időszak beálltával a családok terhei megnövekednek, jövedelmük nem fedezi az egyre dráguló tűzifa árát, írja az energiaklub.hu. Ezért csak kis mennyiségben sikerül legális úton beszerezniük a szükséges tüzelőt. Gyakori a nem megfelelő, egészségre ártalmas anyagok – úgymint ruhák, cipők, műanyag vagy akár autógumi – égetése. 

Így készül a környezet-és pénztárcabarát fűtőanyag    Forrás: Igazgyöngy Alapítvány

A megvalósítás

A problémák enyhítésének érdekében, Feldmár Nóra ipari ökológus az Igazgyöngy Alapítvánnyal együttműködve egy olyan komplex fűtéshatékonysági program kidolgozásába és megvalósításába kezdett, amely a tüzelőanyag-beszerzés problémájának megoldásán felül célként tűzte ki a kályhák korszerűsítését, valamint a házak szigetelésének és nyílászáróinak javítását is.

2012 nyarán az Ökopolisz Alapítvány és a British Council pénzügyi támogatásával, a toldi önkormányzat partnerségével, a Legacy Foundation (USA) által kifejlesztett módszertant alkalmazva elindulhatott a mintaprojekt: 20 helyi önkéntes és 3 közmunkás részvételével 30 ezer darab biobrikettet előállítása. A termelés alapanyagául napraforgó-hulladék szolgált. Az előállított biobrikettet a gyártásban résztvevők között osztották szét a tél folyamán. Bár az előállított mennyiség nem fedezte a 23 család teljes téli tüzelő szükségletét, nagyban hozzájárult terheik csökkentéséhez.

A biobrikett-gyártás idén is folytatódik a faluban, sikeres Norvég Alap pályázat esetén pedig nemsokára elkezdődhet a környezetbarát szigetelési program és a kazánok korszerűsítése is.

Toldon biobrikettet gyártanak      Forrás: Igazgyöngy Alapítvány

Mi az a briobrikett és milyen előnyökkel jár?

A brikett technológia lényege, hogy a mezőgazdasági és erdészeti melléktermékeket speciális módszerrel összetömörítik, úgy, hogy később tüzeléshez lehessen felhasználni. Egy biobrikett-program számos pozitív hosszú távú hatást generálhat egy település számára.

A fűtési nehézségek csökkentésével a családok biztonságérzete növekszik, miközben a tüzelőanyag beszerzésére fordított idő, erőfeszítés és kockázat csökken. A biobrikett használata csökkenti az illegális fakitermelést és a nem megfelelő, az egészségre és a környezetre káros anyagok égetését.
Amennyiben sikerül csökkenteni a tüzelőre költött költségeket, a megspórolt pénzt a családok élelemre, iskoláztatásra tudják fordítani. A program magában hordozza azt a lehetőséget is, hogy helyi vállalkozássá nője ki magát, ezáltal munkahelyeket és bevételi forrást is eredményezhet a helyi lakosság számára.


Az idei és a tavalyi programról részletesebb információkat olvashatsz, ha ide kattintasz!

Forrás: alternativenergia.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Magyar találmány teszi olcsóbbá a fűtést!

A szerkezetet az Alföldön kísérletezték ki. Kitalálója azt mondja, emellett csak néhány fokra kell melegíteni a hagyományos fűtőtesteket.

Kicsit drága, de életet menthet

Egy szénmonoxid-mérő ára 10 ezer forint felett van, és áramszünet idején is működik. A mérőket ajánlatos nem huzatos helyen, két méter magasan elhelyezni, egy méterre a faltól.

Szemétből tüzelő a szegényeknek - ez a biobrikett

"Ez arról szól, hogyan lehet szegény közösségeket olyan technológiákhoz juttatni, amivel helyi alapanyagból, helyi munkaerővel saját maguk oldhatják meg a saját problémáikat”

Pandák szolgáltatnak biogázt az állatkertnek

Lakóinak piszkát alakítaná energiává egy francia állatkert.

Új blokkal bővült a pécsi biomassza erőmű

Csatlakoztatták a helyi távfűtési hálózathoz a pécsi erőmű új biomassza tüzelésű blokkját a napokba.


NAPI BOLDOGSÁG