Egy étterem, ahol csak jelnyelven rendelhetünk


A huszonéves Henry Ma különös gonddal készít elő egy salátát a konyhában, hiszen tudja: egy étterem megnyitóján mindennek tökéletesnek kell lennie. A férfi azonban nem csak emiatt izgul, hanem azért is, mert most először dolgozik együtt hozzá hasonlóan hallássérült emberekkel. 

A Signs (magyarul: Jelek) nevet viselő étterem ugyanis kizárólag siket pincéreket alkalmaz. A tulajdonos, Anjan Manikumar azt mondja, a Toronto szívében székelő hely ötlete akkor jött, amikor a kanadai Markhamban dolgozott menedzserként. Az egyik vendége hallássérült volt, így a kettejük közötti kommunikáció nem ment olyan gördülékenyen, mint ahogy kellett volna. "Úgy éreztem, nem kapja meg azt a kiszolgálást, amit megérdemel. Rendkívüli módon hiányzott a személyes érintkezés" - így Manikumar, aki az eset után úgy döntött, elmélyed a jelnyelv rejtelmeiben.

A tulajdonos, Anjan Manikumar

A férfi ma már a Signs büszke üzemeltetője, egy olyan étteremé, ahol se a fogyatékkal élőknek, se az egészséges embereknek nem kell kétségbe esniük. A menüben felsorolt ételek mellett rajzok találhatóak, amelyek pontosak ábrázolják, hogyan kell elmutogatni az adott étel vagy ital nevét. A vezetőség így szeretné a jelbeszéd használatára, megismerésére inspirálni a vendégeket, akik rendelés közben játékosan tanulhatják meg az egyszerűbb jeleket. 

A szó szerint páratlan hely olyan találkozási ponttá szeretne válni, ahol barátságos körülmények között lehet magunkévá tenni a jelbeszéd szerteágazó tudományát. 

A pincérek


A kezdeményezés természetesen nem csak a fogyatékkal élők elfogadását segíti, de javítja a munkaerő piaci helyzetüket is. Köztudott, hogy egy siket, vak, vagy éppen mozgássérült munkavállalónak sokkal jobban meg kell küzdenie egy adott pozícióért, sőt, a legtöbb hirdetés kapásból kizárja őket. A Sings-ban azonban kifejezetten ők vannak előnyben. A tulajdonos azt mesélte, a megnyitó előtt több százan jelentkeztek az álláshirdetésekre - alig győzte kiválasztani a megfelelő pincéreket. 

Szerencsére Magyarországon is vannak pozitív példák a fogyatékkal élők foglalkoztatására. Szekszárdon jelenleg is sikeresen működik az Ízlelő nevet viselő vendéglátó egység, ahol több mozgás-és érzékszervi fogyatékkal élő ember dolgozik ugyanúgy, ahogy a Hatpöttyös étteremben - utóbbi megváltozott munkaképességű alkalmazottakat is felvesz. 



Pozitív Nap

Forrás: cbc.ca / creativeads.blog.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Egy vacsi a tengerszirti barlangba épített olasz étteremben?! Lélgzetelállító...

Polignano a Mare kisvárosában található az adriai tenger fölé nyúló Grotta Palazzese hotel étterme, aminek szépségét még mindig nehezen tudjuk ép ésszel felfogni. De jó lenne ma itt vacsorázni...!

Betiltották a mobilozást egy francia étteremben, hogy beszélgessenek egymással a vendégek

Hean-Noël Fluery a vidámság és a szórakozás nevében betiltotta a mobiltelefonok használatát az asztaloknál.

Halálos ítélete elől menekült egy védtelen fóka a turisták hajójára!

A kardszárnyú delfinek étlapján igen sok állatt szerepel, köztük a fóka is. Azonban egy igen leleményes kiszemeltjük csodával hatásos módon menekült meg előlük!

Kanada egyik legnagyobb titka ez a tó

Az O’Hara-tó olyan, mint egy smaragd egy tál hegy közepén – mondta róla Charles Walcott 1911-ben, és azóta sem mondtak róla szebbet.

Újra hódok úszkálnak a Dunában!(+videó)

A Római-parton lencsevégre kapott hód szemmel láthatóan nem fél az ember jelenlétében.


NAPI BOLDOGSÁG