Így indultak a legendás regények: híres írók kéziratai 1. (képriport)

A XXI. században egyre ritkább, hogy az írók tollal rögzítik legújabb művüket, inkább begépelik soraikat a számítógépbe. Az elmúlt évtizedekben, évszázadokban azonban számos világhírű szerző kézírással vetette papírra gondolatait. Ezek a dokumentumok mára rendkívül értékessé váltak, kincset érnek mind anyagilag, mind pedig eszmeileg.


Képriportunk a kézzel írott világirodalom 20 csodáját mutatja be Nektek, a középkortól egészen napjainkig.


1.Összeállításunk legkorábbi darabja az Ezeregyéjszaka meséi című arab mesegyűjtemény kézirata. A kötet egymástól eltérő változatait évszázadok folyamán különböző szerzők, fordítók és tudósok állították össze. A mesék eredete a kora középkori Arábiába és Perzsiába nyúlik vissza.


Az Ezeregyéjszaka meséi


2. A Candide, vagy az optimizmus (Candide, ou l’Optimisme) című könyv kézirata a francia felvilágosodás idején, 1759-ben íródott. A mű szerzője, François-Marie Arouet, ismertebb nevén Voltaire nem csak a 18. századi irodalomra, hanem a filozófiára és a politikára is jelentős hatást tett. Híres volt művei éles hangvételéről, a szabadságjogokért való harcáról és haladó gondolkodásáról. A Candide, vagy az optimizmus a címben szereplő eszme állításait kérdőjelezi meg szatirikus stílusban.


Voltaire: Candide, vagy az optimizmus


3. Az 1775-ben született Jane Austen, bár soha nem ment férjhez, kétségkívül a romantikus lányregények mestere volt. Írásai, a műfaj ellenére is igényesek és jó szerkezeti felépítésűek, sőt, a kedvesen csipkelődő humor sem hiányzik belőlük. A Meggyőző érvek (Persusaion), amelynek a kéziratát megmutatjuk nektek, az angol írónő hatodik, egyben utolsó regénye, 1818-ban keletkezett. 


Jane Austen: Meggyőző érvek


4. Victor Hugo legalább olyan meghatározó alakja volt a francia romantikának, mint amilyen hosszú regényeinek terjedelme. Élete és munkássága teljesen átfogta a 19. századot: a regényírás mellett verseket és drámákat jegyzett, de volt politikus és a Francia Akadémia tagja is. A párizsi Notre-Dame (Notre Dame de Paris), amelynek a kéziratából közlünk egy részletet, 1831-ben látta meg a napvilágot, a Nyomorultak mellett Hugo legsikeresebb munkája. 


Victor Hugo: A párizsi Notre-Dame


5. Charles Dickens angol írót a viktoriánus kor legnagyobb szerzőjeként, és az angol nyelv legkiválóbb művelőjeként emlegetik. Regényei, amelyeknek fő témája a szeretet, ma is folyamatosan kaphatóak az anyanyelvén. 1843-ban írta meg a Karácsonyi ének (A Christmas Carol) című alkotását, egy, a gyerekek és a felnőttek számára is tanulságos és szép mesét.


Charles Dickens: Karácsonyi ének


6. A tehetséges Bronte-nővérek művei közül Charlotte leghíresebb alkotásának, az 1847-ben megjelent Jane Eyre-nek (Jane Eyre) a kéziratát választottuk. A szerző akkoriban még Currer Bell álnéven adta ki a könyvet, amit mára a világirodalom egyik legfontosabb regényeként tartanak számon. Charlotte Bronte élete végéig csendes visszavonultságban élt az angliai Haworth-ben.


Charlotte Bronte: Jane Eyre


7. A romantikát követő, és még ma is tartó korszak, a modernizmus szimbolikus fordulatát képviseli Gustave Flaubert Bovaryné (Madame Bovary) című munkája. A realista Flaubert a lélektani regény műfajának remek ismerője, fent említett művében érzékenyen rajzolja meg egy gyönyörű asszony szerelmi csalódását. A könyvet 1856-ban folytatásokban, majd 1857-ben egészben ismerhette meg a nagyérdemű. 


Gustave Flaubert: Bovaryné


8. Az 1865-ben papírra vetett Alíz Csodaországban (Alice in Wonderland) a világirodalom érdekes és sokat vitatott regényei közé tartozik. Nem mondható szokványos személyiségnek írója, Lewis Carroll sem, aki köztudottan vonzódott a gyerekekhez és az ópiumhoz. Bár számtalan értelmezés született a fehér nyúl, a vigyorgó kutya és a bolond Kalapos furcsa világáról, mindegyik másban látja a könyv népszerűségének titkát. 


Lewis Carroll: Alíz Csodaországban


9. A Huckleberry Finn kalandjai (Adventures of Huckleberry Finn) című alkotás fogadtatása 1884-es megjelenésekor ellentmondásos volt: a néhány barátságos vélemény mellett a legtöbben egyszerűségét, póriasságát és nyers stílusát kritizálták. Írója, Mark Twain azonban úgy tartotta, mindez csak növeli a regény népszerűségét. Igaza lett, hiszen mára a Huckleberry Finn kalandjai az ifjúsági irodalom szerves részévé vált. 


Mark Twain: Huckleberry Finn kalandjai


10. Sir Arthur Conan Doyle a skótok büszkesége, a máig népszerű Sherlock Holmes-figura kitalálója. Doyle összesen négy regényt és ötvenhat novellát írt az intelligens, ugyanakkor rendkívül antiszociális detektív főszereplésével, előbbi egyike volt az 1901-es A sátán kutyája (The Hound of the Baskervilles). A fantázia és a valóság mezsgyéjén egyensúlyozó izgalmas krimit, amelynek kéziratát Ti is láthatjátok, az író legsikerültebb regényének tartják. 


Sir Arthur Conan Doyle: A sátán kutyája


11. Marcell Proust francia regényíró, esszéista és kritikus művei nem a könnyen olvasható kategóriába tartoznak. A sokszor betegeskedő férfi egyik kedvenc témája a művészet, és a művész társadalomban betöltött szerepének vizsgálata volt. Leghíresebb könyve, Az eltűnt idő nyomában (A la Recherche du Temps perdu), amelynek kézirata 1909-től 1922-ig készült, több értelmező szerint is az írás folyamatáról szól. A regényfolyam 7 kötetben jelent meg.


Marcel Proust: Az eltűnt idő nyomában


12. A 11 testvérrel „büszkélkedő” James Joyce kezdetben nem írónak, hanem orvosnak készült, színészkedett, valamint verseket írt. Élete során elsajátította a legfontosabb világnyelveket, holt nyelveket, és megtanult szinte ismeretlen tájnyelveket is. 1922-ben írt Ulysses (Ulysses) című regénye jól példázza szerzője intelligenciáját, hiszen a modernista irodalom egyik legjelentősebb műve lett. A számos vita tárgyát képező könyv a „tudatfolyam” elnevezésű írói technikáról híres. 


James Joyce: Ulysses


13.  A tragikus sorsú Virgina Woolf irodalmi légkörben töltötte a gyerekkorát. Bár nem járt iskolába, széles körű műveltséget szerzett nevelőitől, szüleitől, és apja könyvtárából. Vágya, hogy író legyen, megvalósult: Mrs. Dalloway (Mrs. Dalloway) című, 1925-ös regényét, amely egy középkorú asszony egy napját meséli el, remekműnek tartják. Woolf 1940-ben, 59 évesen öngyilkos lett. 


Virgina Woolf: Mrs. Dalloway


14. A félénk, depresszióban szenvedő Franz Kafka halála előtt azt kérte barátjától, semmisítsék meg a műveit, amelyekre, míg élt, oly kevés figyelem hárult. Szerencsére kívánságát nem teljesítették, így olvasók milliói ismerhették meg Kafka abszurd és nyomasztó írói fantáziáját. Az 1925-ben publikált A per (Der Process) is kínzó reménytelenséget közvetít a tárgyilagosan elmesélt szürreális események révén. 


Franz Kafka: A per


15. F. Scott Fitzgerald a 20. század kiemelkedő novellistája és regényírója, tiszta stílusát, okos történetvezetését máig dicsérik a kritikusok. Az 1925-ben megjelent, legjobb művének tartott A nagy Gatsby (The Great Gatsby) az 1920-as évek vagyonos társadalmi rétegének felszínességére, pénzmániájára hívja fel a figyelmet. Noha Fitzgerald pontosan látta, milyen hátrányai vannak a luxus és a csillogás világának, mikor nem írt, ő maga is a világi örömöknek hódolt. 


F. Scott Ftzgerald: A nagy Gatsby


16. A kaliforniai Salinasban nevelkedő John Steinbeck amerikai regény-,novella- és színdarabíró élete során két, minden szerző számára fontos díjat kapott meg – ráadásul ugyanazért a regényért. Az 1939-es Érik a gyümölcs (The Grapes of Wrath) című munkája ugyanis mind a Nobel-, mind pedig a Pulitzer-díjat kiérdemelte. Steinbeck, mielőtt megírta volna ezt az amerikai földműves család életéről szóló történetet, egy ideig együtt élt, és dolgozott az oklahomai földművelő munkásokkal. 


John Steinbeck: Érik a gyümölcs


17. Halála előtt egy évvel, 1943-ban jelent meg Antoine de Saint-Exupery leghíresebb műve, A kis herceg (Le Petit Prince). A pilótaként dolgozó író ebben a látszólag egyszerű, gyermekeknek szóló mesében a társadalom súlyos hibáit veszi górcső alá. Szereplői egy-egy embertípust képviselnek, mint például az uralkodó (Király), vagy éppen a munkamániás (Üzletember), akik éles ellentétben állnak a tiszta, őszinte gyermek figuráját megtestesítő kis herceggel. 


Antoine de Saint-Exupery: A kis herceg


18. Disztópiának nevezzük George Orwell 1984 (Nineteen Eighty-Four) című, 1949-ben kiadott regényét, hiszen nem egy pozitív, megszépített jövőről (utópia) ír, hanem egy diktatórikus rendszer eljöveteléről. Az 1984 a totalitárius államok működéséről ad kínzóan valóságos képet a mindent látó Nagy Testvér alakjával, a hazugságra épülő minisztériumokkal és az elnyomott, lelküket vesztett emberekkel. A könyv mottója a kéziraton is olvasható: „War is peace, freedom is slavery, ignorance is strength (magyarul: A háború: béke, a szabadság: szolgaság, a tudatlanság: erő).  


George Orwell: 1984


19. J.R.R. Tolkien az Oxordi Egyetemen az angolszász nyelv, valamint az angol nyelv és irodalom professzoraként tevékenykedett, mi mégis inkább íróként ismerjük. Tolkien a modern fantasy atyjaként híresült el, és óriási népszerűségre tett szert, miután 1954 és 1955 között napvilágot látott A Gyűrűk Ura (The Lord of the Rings) című alkotása. Bár művét trilógiaként emlegetik, az író többször is utalt rá, hogy ő egy regényként kezeli a történetet. 


J.R.R. Tolkien: A Gyűrűk Ura


20. Sokak szerint J. K. Rowling-nak, és az 1997-2007-ig megjelenő Harry Potter-könyvsorozatnak köszönhető, hogy a gyerekek megszerették az olvasást. Az árva varázslófiú története mindazt a csodát és izgalmat magába foglalta, amire a fiatalok nagy része vágyott. A több mint 400 millió eladott példánnyal büszkélkedő fantasy-t olvasói gyermekkoruk egyik legmeghatározóbb élményeként emlegetik. A képen az első kötet, a Harry Potter és a bölcsek köve (Harry Potter and the Philosopher’s stone) kéziratának részletét láthatjátok.  


J.K. Rowling: Harry Potter és a bölcsek köve



Képek forrása: Fuck yeah, manuscripts!/Flavorwire.com


Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Kérem, vasárnap ne jöjjön." - 80 éve ment el József Attila

József Attila. Egyszerű név. Zseniális elme. Az őrület határán táncoló lélek. Költő, művész - a legnagyobb és legmagányosabb. 80 éve távozott közülünk.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

12 alkalom, amikor az írók egy egészen új szintre emelték a köszönetnyilvánítást

A regények elején vagy végén a legtöbbször az írók pár szóval megemlítik néhány szerettüket, családtagjukat, akiknek a könyvet ajánlják. Ezek általában rövid, kedves mondatok, amelyekben hálájukat fejezik ki azon emberek számára, akik segítettek nekik a könyv megírásában, ötleteikkel, szeretetükkel támogatták őket a nehezebb időszakokban is. De mint ahogy a világon bármit, ezt is lehet egészen másképp csinálni.

Oldszkúl hárdkór házasság

A házasságról kérdezel? Figyelj, én nem szoktam erről beszélni. Igen, itt az ujjamon a gyűrű, de akkor is, ez magánügy. Hogy nem tudod, hogy mit csinálj? Hat éve együtt vagytok, most már lépni kéne, ő nagyon akarja, az látszik rajta, tett is már célzásokat, ezeket te persze elengedted a füled mellett, de mégis csak, dönteni kéne. Jól van, értem. Először is egy kérdés van:

10 gyönyörű versrészlet a magyar költészet napjára

Azt mondták neki, az Attila név nem létezik, így gyerekkorában sokáig Pistának szólították. Árult vizet, lopott fát, tanított és írt, mégis mindig nyomorgott. Egyetemre ment, képezni akarta magát, de eltanácsolták. Rövid élete során végig önmagát kereste, ám nem tudta megtalálni lelki békéjét. Ő volt József Attila: születésnapját, április 11-ét a magyar költészet napjaként tartják számon.


NAPI BOLDOGSÁG