Hallgass ide - 10 filmzene, amely örökre megmarad benned

Talán nincs is olyan ember a világon, aki ne szeretné a zenét. Egy dallam képes tartalommal megtölteni az ürességet, és „elmondani” azt, amit a szavak már nem tudnak. A filmzenéknek is ez a funkciójuk: maradandóbbá, kifejezőbbé tenni az adott alkotást. Olyan "betétdalokat" gyűjtöttünk össze nektek, amelyeket még sokáig dúdolni fogunk. 


1. Életrevalók (2011) – zenéjét szerezte: Ludovico Einaudi

Az Életrevalók a 2011-es év sikerfilmje lett, ráadásul a kritikusok a zenéjét is az egekig magasztalták. Az olasz zongorista és zeneszerző, Ludovico Einaudi olyan gyönyörű, finom dallamokkal festi alá a francia remekmű cselekményét, hogy szinte simogatja a lelkünket. A kétgyerekes apukának köszönhetjük a Doktor Zsivágó című tévéfilm zenéjét is. 

Az Életrevalókban két, lélekben elveszett ember keresi a fogódzókat, hogy aztán egymásban találja meg azokat. A nagyszájú, színes bőrű srác és a tolószékbe került milliomos arisztokrata különleges kapcsolatát bemutató alkotást valós történet ihlette. Ma már kultuszfilmként emlegetik. 


2. Forrest Gump (1994) – zenéjét szerezte: Alan Silvestri

A Forrest Gump zenéjét Alan Silvestri jegyzi, aki már három éves korában eldöntötte, hogy később a zenével szeretne foglalkozni. Vígjátékoknak, akciófilmeknek és sci-fiknek is ír maradandó dallamokat, a Vissza a jövőbe trilógia, a Bosszúállók és a Több mint testőr stáblistájában egyaránt feltűnt a neve. 

„A mama mindig azt mondta, az élet olyan, mint egy doboz bonbon: soha nem tudhatod, mit veszel belőle”. Ez csak egy azok közül az időtálló bölcsességek közül, amelyeket a Forrest Gump című filmből tanulhattunk meg. Tom Hanks élete egyik legjobb alakítását nyújtja Forrest szerepében, aki szeretetről, őszinteségről és fájdalomról mesél nekünk – egyszerűen, mégis nagyon szépen. 


3. Volt egyszer egy vadnyugat (1968) – zenéjét szerezte: Ennio Morricone

Az 1968-as western zenéje azon kevés alkotások közé tartozik, amelyek a filmtől függetlenül is megállják a helyüket, és örökzöldnek számítanak. Ennio Morricone korunk egyik legbefolyásosabb zeneszerzője, több mint 550 filmhez írt kísérő dallamokat. Egyszerű, családcentrikus ember, a mai napig hazájában, Olaszországban él. Ha utaznia kell, feleségét is magával viszi. 

Az olasz Sergio Leone rendezésében készült Volt egyszer egy vadnyugatot saját műfaján belül a világ egyik legjobbjának tartják. Sikeréhez többek között a négy főszereplő, Henry Fonda, Claudia Cardinale, Charles Bronson és Jason Robards is nagyban hozzájárult, akik addigi karaktereiktől merőben eltérő figurákat alakítottak – hibátlanul. 


4. A Gyűrűk Ura-trilógia (2001; 2002; 2003) – zenéjét szerezte: Howard Shore

A kanadai zeneszerző, Howard Shore nem csak A Gyűrűk Ura dallamainak kiöltője volt, a hangfelvételkor ő vezényelte a zenészeket is. Shore az egyes helyszíneknek és szereplőknek egyedi vezértémákat ötlött ki, amik többször, többféle variációkban tűnnek fel a filmekben. Bár a zenei anyag java része hangszeres tételekből áll, mindhárom alkotás kapott egy-egy vokálra épülő vége-főcímdalt is, amit egy-egy híres énekesnő énekelt: Enya, Emilia Torrini és Annie Lennox. 



A Gyűrűk Ura-mozik mind a kasszáknál, mind a kritikusoknál nagy sikert arattak. Az alkotások, amelyek olyan sztárokat vonultatnak fel, mint Sir Ian McKellen, Christopher Lee, Viggo Mortensen és Orlando Bloom, nem csak adaptációként állják meg a helyüket, hanem önálló, a könyvektől független filmként is. 


5. Amelie csodálatos élete (2001) – zenéjét szerezte: Yann Tiersen

Yann Tiersen romantikus, végtelenül lágy muzsikát álmodott a tündéri lányról, Amelie-ről szóló francia filmhez, amivel több hazai és nemzetközi elismerésre tett szert. A dallamokat hallgatva nehéz elhinni, hogy a francia zeneszerző fiatal korában a rockzenéhez vonzódott, és egy rockegyüttesben is játszott. Pedig így van. 

Az Amelie csodálatos életét mindenkinek ajánljuk, aki vevő a bájosan furcsa filmekre. Amelie ugyanis nem egy átlagos lány: szeret hátrafordulni a moziban, és megnézni az emberek arcát, imádja beledugni a kezét a babszemek közé a zöldségesnél, vagy kiskanállal feltörni a kemény karamellt a puding tetején. Igazi álmodozó, aki saját világában érzi magát a legjobban – amelynek, a filmet nézve, mi is szívesen a részei lennénk. 


6. Gladiátor (2000) – zenéjét szerezte: Hans Zimmer

Bár 5 Oscar-díjjal jutalmazták a Ridley Scott rendezésében készült alkotást, a zene – sokak bánatára – nem kapott elismerést. Ettől függetlenül Hans Zimmer csodálatos munkát végzett. A frankfurti születésű férfi 1988-ban robbant be a köztudatba az Esőember dallamainak köszönhetően, és később már olyan filmeknek írt zenét, mint Az utolsó szamuráj, a Pearl Harbor, vagy A da Vinci-kód

Az ókori Rómában játszódó Gladiátorban egy megdöbbentő dráma bontakozik ki a szemünk előtt. Egy magas rangú tisztviselő elveszti a hatalmát, és menekülni kényszerül ellenségei elől – végül rabszolga kereskedők kezére kerül, akik gladiátornak adják el. Russel Crowe színészi pályája első Oscar-díját gyűjtötte be ezzel a szereppel.  


7. A Keresztapa-trilógia (1972; 1974; 1990) – zenéjét szerezte: Nino Rota és Carmine Coppola

A Keresztapa első két részét még közösen jegyzi Nino Rota és Carmine Coppola, de a harmadik rész már teljes egészében Coppola nevéhez fűződik. Kooperációjuk rendkívül gyümölcsöző volt, hiszen a Keresztapa II. Oscart hozott a párosnak. Nino Rota élete legjobb munkájának tartja a Corleone-család történetének „megzenésítését”. 

A filmtörténelemben A Keresztapa megjelenését a maffiatörténetek kezdeteként tartják számon, mivel az alkotás előtt nem igazán létezett ez a műfaj. Az olasz maffiát, azon belül is a Corleone-család mindennapjait bemutató film egyébként igazi családi vállalkozás, hiszen a rendező Francis Ford Coppola, a zeneszerző Carmine Coppola fia.


8. Az őrület határán (1998) – zenéjét szerezte: Hans Zimmer

Mindenkit meglepett, hogy Hans Zimmer elvállalta a film megzenésítését: a férfi ekkoriban inkább akciófilmeken dolgozott, Az őrület határán pedig kőkemény lélektani drámának ígérkezett. Természetesen Zimmer rácáfolt a kétkedőkre, és nem vallott kudarcot. Az alkotásban a legszebb melankolikus dallamok szólalnak meg, végtelenül tisztán, sallangmentesen.  

Maga a film sem hatásvadász, pedig egy ilyen téma esetében könnyen bele lehet szaladni ebbe a hibába. Az őrület határán a második világháború egyik ütközetét, az amerikaiak és a japánok között zajló, guadalcanali véres csatát mutatja be. Érdekesség, hogy Terence Malick rendező ezzel az alkotással tért vissza a reflektorfénybe közel 20 év kihagyás után. 


9. Álom luxuskivitelben (1961) – zenéjét szerezte: Henry Mancini

Henry Mancini Oscar-díjat kapott az Álom luxuskivitelben zenéjéért, amelynek legemlékezetesebb darabja a Moon River című szerzemény. Mancini nevéhez nagyjából 500 film-és tévésorozat muzsikája fűződik, többek között a Rózsaszín párduc rajzfilmsorozat melódiája is. 

A kiváló zene mellett még egy okot mondunk, amiért – vagy akiért – meg kell nézned a filmet (ha még nem láttad volna): Audrey Hepburn. A világ legstílusosabb utcalányát alakítja a tőle megszokott szépséggel, törékenységgel, bájjal – néhány gyönyörű Tiffany-ékszerrel karöltve. 

Audrey Hepburn a Moon River című számot énekli az Álom luxuskivitelben című filmben

10. Csinibaba (1996) – zene: (a teljesség igénye nélkül) Nádas Gábor, Majláth Júlia, Kispál és a Borz, Bágya András, Deák Tamás, Fényes Szabolcs

Biztosak vagyunk benne, hogy a Csinibaba dalai közül néhányat minden magyar ember ismer. Hogy is ne tenné, hiszen Tímár Péter zenés vígjátékának számai egytől-egyig híres slágerek. Mi imádjuk a Kicsit szomorkás a hangulatom, a Gézengúz vagy az Egyedül a parton dalokat, de még mindig szívesen ropjuk a Su-su bolondságra, vagy lassúzunk az Angelára. 




A hatvanas évek Magyarországát rendkívül humorosan kikarikírozó filmet nagyon szerette és szereti a hazai közönség. A szocializmus jellegzetes figurái, a Ki mit tud?, és a „pepsikokakóla” ugyanúgy részei annak a Csinbaba-univerzumnak, amiben sokan magukra ismerhetnek. Úgyhogy nekünk már csak egy kérdésünk van: Helsinki az nyugat-e?

Részlet a Csinibaba című filmből: Kicsit szomorkás a hangulatom..


Ez hát a mi - nem tetszési sorrendben felállított - listánk. Biztosak vagyunk benne, hogy nektek is vannak kedvenceitek - osszátok meg velünk, melyek azok!


Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ilyen a szabadság íze Andrea Bocelli szerint: a Gladiátor főcímdalát varázsolta át nekünk! (+videó)

Nemrég megjelent Andrea Bocelli legújabb dalának videoklipje, a Nelle Tue Mani. A felvétel a Gladiátor című film főcímdalának a feldolgozása, és az olasz énekes következő albumát, a Cinema-t gazdagítja.

Elsődlegesnek az emberi kapcsolatokat tartotta, mégis elfért egy őzgida a lakásában... - ilyen volt a valódi Audrey Hepburn

Vagyon és férfiszemek kísérték lépten-nyomon. A médiából sok mindent tudunk a színésznő életéről, néhány érdekességet azonban a legtöbb médium elfelejtett közölni. Már csak emiatt sem hagyhatjuk ki élete örök szerelmét, kedvenc háziállatát, egy őzgidát és + 1 különlegességet életéből.

Nyílik az Audrey Hepburn kiállítás!

A stílusikon életét és karrierjét bemutató fotókiállítás nyílik a londoni National Portrait Galleryben.

Audrey Hepburn az életről

3 inspiráló gondolat a valaha élt egyik legszebb nőtől...

Nők, akik megváltoztatták a világtörténelmet - most gyerekek példaképeivé váltak (Képekkel)

A jövő hősnői példaképeikkel együtt szerepelnek egy képen. A különleges képek inspirálják a gyerekeket, hogy tegyenek álmaikért.


NAPI BOLDOGSÁG