5+1 könyv, amit mindenképp el kell olvasnod életed folyamán

Korábbi cikkünkben azokról a filmekről írtunk, amelyek pozitív hatásuk és tartalmas mondanivalójuk miatt ma is emlékezetesek számunkra. Most az irodalom vizére eveztünk, és a külföldi művek közül válogattunk ki egytől-egyig – szerintünk – kiváló alkotásokat. 5+1 könyv, ami megnevettet, elgondolkodtat, vagy megríkat, de mindenekelőtt örökre megmarad benned. 

„Egy olvasó ezernyi életet megél, mielőtt meghal. Az az ember, aki nem olvas, csak egyet” (George R. R. Martin)


1. Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg (Le Petit Prince)

A kis herceg Antoine de Saint-Exupéry legismertebb műve, amely 1934-ben jelent meg. Eddig több mint 180 nyelvre és dialektusra fordították le, valamint 80 millió eladott példánnyal büszkélkedhet. Amellett, hogy a könyv a főszereplő fiúcska őszinte és tiszta lénye miatt rendkívül szerethető, olyan komoly társadalomkritikát fogalmaz meg, amely mélyen elgondolkodtat. Megtanít minket arra, hogy a szeretet, a törődés és a bizalom mindennél fontosabb, mert ezek nélkül üres és szomorú világban élnénk. Sokat idézett mondatai, például a „Jól csak a szívével lát az ember”, örök igazságként funkcionálnak.



2. Jane Austen: Büszkeség és balítélet (Pride and Prejudice)

„Általánosan elismert igazság, hogy a legényembernek, ha vagyonos, okvetlenül kell feleség” – ezzel a még ma is érvényes kijelentéssel kezdődik Jane Austen leghíresebb regénye, a Büszkeség és balítélet. Bár a mű 1813-ban látott napvilágot, nem csak a fent említett sor, hanem az egész történet rendkívül modern hangvételű: a szertelen Lizzy és a zárkózott Mr. Darcy kapcsolatának alakulásából napjainkban is rengeteget lehet tanulni. Austen humoros, ugyanakkor igényes stílusban mesél az előítéletek negatívumairól, a mély, örökké tartó érzelmekről és az őszinte megbánás fontosságáról.



3. Ken Kesey: Száll a kakukk fészkére (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Ken Kesey veteránkórházi munkatapasztalatit írta meg az 1962-ben megjelent Száll a kakukk fészkére című regényében. Bár a mű nagy vihart kavart, ma már az egyik legjobb amerikai irodalmi alkotásként tartják számon. A könyv a mindenkit eltaposó hatalom elleni lázadás kiváló példája: az elmegyógyintézetbe került, ám egészséges lelkivilágú Randle McMurphy szembeszáll a betegeket tárgyként kezelő Ratched nővérrel, és emberibb bánásmódot követel. McMurphy alakja azóta is a töretlen akarat és merészség szimbóluma. „Azzal együtt megpróbáltam. Annyi azért kitellett tőlem, a büdös úristenit, hogy megpróbáltam, nem igaz?” – mondja egyszer.  

Jack Nicholson (balra) a Száll a kakukk fészkére című, 1975-ös filmben, mint Randle McMurphy.
Az alkotás 5 Oscar-díjat nyert.

A könyv arra hívja fel a figyelmet, hogy nem mindig az erősebb irányítja a gyengébbet: bizonyos helyzetekben a szerencsésebb ember is felülkerekedhet a másikon. Rajtunk múlik, teszünk-e az elnyomás ellen, vagy sem. 

4. Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger (The Old Man and the Sea)

Ernest Hemingway 1952-ben publikált kisregényének értékét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy 1954-ben az író Nobel-díjat kapott érte. Az idős Santiago harca a víztömeggel és az óriási hallal az ember egész életén át tartó, kényszerű küzdését szimbolizálja, amely hol vesztes, hol nyertes csatákban ölt testet. Hemingway azonban azt üzeni az olvasónak, hogy kitartással és bátorsággal minden egyes helyzetből fel lehet, és fel is kell állni. Mindig emlékezzünk tehát a könyv leghíresebb sorára: „Az embert el lehet pusztítani, de legyőzni nem lehet soha”.


5. Avery Corman: Kramer kontra Kramer (Kramer vs. Kramer)

Avery Corman 1977-ben kiadott regénye mára klasszikussá érett, hiszen a kritikusok szerint új irányt szabott a társadalmi gondolkodásnak. A könyv egy válás történetét meséli el, ahol az egyedülálló, szelíd lelkű apának, az ambiciózus anyának és az ártatlan gyereknek is új helyzettel kell szembenéznie. A Kramer kontra Kramer titka, hogy egy általános, örökérvényű témát élvezhetően, közhelyektől, sallangoktól mentesen tud ábrázolni. A család fontossága mellett azt hangsúlyozza, bizonyos kapcsolatoknak meg kell szűnniük azért, hogy más kötelékek megerősödhessenek. 

Dustin Hoffman az 1979-ben készült Kramer kontra Kramer című filmben.
Az adaptáció 5 Oscar-díjat nyert.

+1. Agatha Christie: Tíz kicsi néger (And There Were None / Ten little niggers)

Listánk utolsó tagja némiképp kakukktojás a fentebb felsorolt könyvek között, hiszen nem tartalmas mondanivalója miatt választottuk ki, hanem azért, mert – mondjuk ki – piszkosul izgalmas és lebilincselő. A tíz kicsi néger minden idők legnagyobb sikerű krimije: 1939-ben jelent meg, és napjainkig közel 100 millió példányt adtak el belőle. Tíz, egymásnak idegen ember, akik egy szigeten ragadnak, majd napról-napra egyre kevesebben lesznek – kell ennél több? Szerintünk nem! Garantáljuk, hogy ti sem fogjátok tudni letenni.

A történetet 1943 óta töretlen sikerrel játsszák a világ összes színházában.

Hamarosan folytatjuk a magyar irodalommal!


Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Készen állsz 2018 nagy olvasási kihívására?!

Ha már egy olyan könyved sincs otthon, amit még ne olvastál volna el, ha már senki nem tud olyan olvasnivalót ajánlani Neked, amit már ne tudnál fejből oda-vissza, akkor ez a játék Neked való! Ha úgy érzed, keveset olvasol, pedig igenis szeretnél, akkor még motivációként is jól jöhet ez a kihívás! Kalandozz egy kicsit a könyvek világában!

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

12 alkalom, amikor az írók egy egészen új szintre emelték a köszönetnyilvánítást

A regények elején vagy végén a legtöbbször az írók pár szóval megemlítik néhány szerettüket, családtagjukat, akiknek a könyvet ajánlják. Ezek általában rövid, kedves mondatok, amelyekben hálájukat fejezik ki azon emberek számára, akik segítettek nekik a könyv megírásában, ötleteikkel, szeretetükkel támogatták őket a nehezebb időszakokban is. De mint ahogy a világon bármit, ezt is lehet egészen másképp csinálni.

Sírva nevetős: unatkozó könyvesbolti eladókon még nem szórakoztunk ekkorát

Minél unalmasabb, amit csinálsz, annál könnyebb érdekessé tenni. Annál feltűnőbb lesz, bármilyen aprósággal is színesíted. Nem kell sok. Lejjebb találod a nagyon jó példákat erre... :)

Készen állsz 2017 nagy olvasási kihívására?!

Ha már egy olyan könyved sincs otthon, amit még ne olvastál volna el, ha már senki nem tud olyan olvasnivalót ajánlani Neked, amit már ne tudnál fejből oda-vissza, akkor ez a játék Neked való! Ha úgy érzed, keveset olvasol, pedig igenis szeretnél, akkor még motivációként is jól jöhet ez a kihívás! Kalandozz egy kicsit a könyvek világában!


NAPI BOLDOGSÁG