Elképesztő: a fák koronájában élő törzs


A dzsungel mélyén, az Arafura-tengertől 150 kilométerre megállt az idő. Az arra járók ruhátlan, kőkorszaki körülmények között lakó emberekkel találkozhatnak, akik úgy élnek, mint elődeink sok-sok évvel ezelőtt. A korowai törzs tagjai a külvilágtól teljesen elszigetelten, a fák lombkoronájában találták meg az otthonukat, ahol védelmet nyertek a környezet ártó hatásaival szemben. 

Íme, egy maroknyi ember, akik 35 méter magasan őrzik a hagyományokat!


Pápua Új-Guinea egyik legkülönlegesebb törzse

Pápua Új-Guinea, a Föld második legnagyobb szigete, Új-Guinea szigetének keleti részét és még számtalan kisebb földdarabot foglal magába. A szakértők az egyik legvidékiesebb jellegű országnak tartják, hiszen a népesség csupán 18%-a él valamilyen városban. Közel 6 millió lakossal büszkélkedhet, és 850-féle bennszülött nyelvet, valamint legalább ennyi hagyományos népcsoportot foglal magába. A rengeteg különféle nép közül talán az egyik legérdekesebb a természet rejtekében élő Korowai törzs.  


A lombkoronák lakói

A korowai csoport egészen addig ismeretlen volt a világ számára, amíg 1974-ben rájuk nem bukkant egy holland misszionárius. A törzs mindössze 2868 tagot számlál, vadászó, gyűjtögető életmódot folytat, és kiváló képességekkel rendelkezik a halászat területén. Bár ez ma nem számít kivételes dolognak, az mindenképpen szokatlan, hogy a bennszülött kolónia a fák tetején tölti ideje nagy részét. 



Fára, fából épülnek a házak

A Korowai törzs általában 6-12 méteres magasságban húzza fel a házát, de nem ritka, hogy csak 35 méteren talál megfelelő helyet családjának. Az „építkezéshez” a legmegfelelőbb az úgynevezett banyan fa, amelyet halhatatlan növényként tartanak számon: igen ellenálló a környezet hatásaival szemben, és képes regenerálni önmagát. 


A bennszülöttek először kiválasztják a fa legvastagabb oszlopát, majd megtisztítják a felső részét. Ezután kezdenek hozzá a „lombház” kialakításához: a padlót ágakból, a tetőt szágópálmából készítik el. A faházakba létrán jutnak fel, amelyek végén egy száraz fadarab lóg, ami jelez, ha a látogató már úton van felfelé – írja az Érdekes Világ

A BBC is forgatott kisfilmet a törzsről.

A lombkorona, mint védőpajzs

Nyomós oka van annak, hogy a törzs ezt az egyedülálló életformát választotta. A bennszülöttek ekkora magasságban elkerülhetik a rovarokat, a rossz szellemeket és az ellenséges törzsek támadását. Nem elhanyagolható az sem, hogy a „lombházak” a rendszeresen jelentkező árvizek ellen is védelmet nyújtanak – Pápua ugyanis a Föld egyik legcsapadékosabb térsége. 

Többnejűség és kannibalizmus

Mint sok más civilizációtól távol élő törzs, a korowai csoport is a többnejűség híve. Kicsiny társadalmuk nem intézményesített alapokon nyugszik, sokkal inkább az erős férfiak irányítják a mindennapokat. Érdekesség, hogy Pápua Új-Guinea bennszülöttei azon kevesek közé tartoznak, akik még mindig őrzik a kannibalizmus hagyományát: az emberi hús fogyasztása a kezdetektől fogva része kultúrájuknak. 



Ugyanúgy, ahogy a romlatlan természet harmóniáját, a korowai törzs egyedülálló kultúráját is veszélyezteti a civilizáció térhódítása, a térség városainak szaporodása: egyre több fiatal költözik el a „lombházakból”, és hagyja magára az időseket az erdő mélyén. A pusztulás azonban messze van, és reméljük, még sokáig gyönyörködhetünk ebben a csodavilágban.


Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

A ház, amit 6 óra alatt fel tudsz építeni és amivel bárhova elköltözhetsz

Egy olasz cégnek és építészmérnöknek sikerült kiviteleznie egy olyan szuper házat, amelyet 6 óra alatt össze, majd ki lehet hajtogatni, feltenni egy teherautóra, és máris indulhat a szállítás, vagyis a költözés.

Igazi hobbit-lak: ez lett az év ökoportája 2017-ben

A ház fából, kőből és szalmából készült, fabútorokkal és más természetes anyagokkal. A Bristol mellett "magasodó" családi fészek kívül és belül is varázslatos. A ház egy tóra néz, aminek látványában minden vendég gyönyörködhet. Nem csoda, hogy a legjelentősebb díjat nyerte el a gyönyörű ház Angliában.

"Egy asszonynak két munkahelye van" - az anyák, feleségek láthatatlan munkájának ereje!

Az önkéntes tevékenység és a fizetetlen házimunka gazdasági szempontból láthatatlan (vagyis semmilyen valutában nem definiálják, nem pénzre váltott tevékenység), így ezáltal sokszor presztízs nélküliek is. Ez a társadalmi jelenség pedig leginkább a nőket érinti, ennek egyik oka a hagyományos nemi szerepek között keresendő, ám a mára tömeges női munkavállalás ellenére sem változott ez a helyzet.

Oldszkúl hárdkór házasság

A házasságról kérdezel? Figyelj, én nem szoktam erről beszélni. Igen, itt az ujjamon a gyűrű, de akkor is, ez magánügy. Hogy nem tudod, hogy mit csinálj? Hat éve együtt vagytok, most már lépni kéne, ő nagyon akarja, az látszik rajta, tett is már célzásokat, ezeket te persze elengedted a füled mellett, de mégis csak, dönteni kéne. Jól van, értem. Először is egy kérdés van:

Tíz híres férfi, aki cicababák helyett vérbeli nőket választott

Ha úgy akarnák, sorban állnának az ajtajukban a modellek, sőt talán sorban is állnak, de nekik más az igazi. Matt Damontól Jon Bon Jovin át Sebastian Vettelig színészek, zenészek és sportolók bizonyítják, hogy a sztárvilágban is az igaz szerelem a hosszú kapcsolat titka.


NAPI BOLDOGSÁG