Bicikli nélkül nem élet az élet - ez a világ legbringásabb városa (+videó)

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer - és még mai is van - egy holland városka, a neve Groningen. Akár hiszed, akár nem, itt már a gyerekek is biciklivel születnek.

Groningenben majdnem mindenki biciklivel jár

Groningen 190.000 fős lakossággal rendelkezik, ebből kb. 50.000 egyetemista. Tehát sok az olyan fiatal, akiknek fontos, hogy minél olcsóbban oldhassák meg a lakhatást és a közlekedést. Így ők természetesen kihasználják a remekül kiépített biciklis úthálózatokat. De nem csak a diákok választják a kerékpárt, hanem majdnem mindenki! Ennek legfőbb oka, hogy környezetkímélő, védi a város nyugis hangulatát, és rettentően költséghatékony.

Itt bizony nagyon drága a tömegközlekedés, és ha autóval indulnak útnak, akkor sokkal hosszabb ideig tart mindenhová eljutni, mintha biciklivel vagy gyalog kerekedtek volna fel. Tehát A pontból B pontba biciklivel 6 perc alatt lehet eljutni, autóval 12, vagy a 10-12 perces táv 25-30 percesre is duzzadhat. Ez azért van, mert egy 1977-es törvénynek köszönhetően az autók csak a régi városközponton kívül közlekedhetnek, míg a gyalogosok és a biciklisták bárhol. De az embereknek ez egyáltalán nem baj, szeretik a kialakult helyzetet. Teljesen hozzájuk nőttek kétkerekű társaik. Számukra a kerékpárok már olyanok, mint a lábaik: természetes, hogy vannak és használják is őket.

Szeretett kétkerekűikkel a lakosok bármit megtehetnek, és igen rövid időn belül: iskolába vagy buliba mehetnek, beszélgethetnek útközben a barátaikkal, nagyméretű tárgyakat szállíthatnak velük és szinte pillanatokon belül átszelhetik a várost.

A bicikliseknek ingyenes tárolóhelyek vannak kialakítva

Groningen struktúrája úgy van kialakítva, hogy akik ezt a közlekedési formát részesítik előnyben, azok sok olyan előnyben részesülnek, amikben autós társaik nem: ide tartozik a már említett rövidebb utazási idő is. 

Továbbá ők közelebb és ingyenesen parkolhatnak a vonatállomások vagy az áruházak bejárataihoz is. 



Egy hely, ahol az autósok már-már büntetve vannak, a biciklisek pedig jutalmazva? Igen, létezik! Nézd meg ezt a videót és ámulj-bámulj!

A videóhoz magyar nyelvű felirat is társul, csak be kell hozzá kapcsolni a jobb alsó sarokban található „Képaláírások” nevű opciót, és már olvashatjuk is, mit mondanak a holland szereplők.

Íme Groningen, az igazi biciklis város

Ha valaki úgy dönt, hogy ellátogat ebbe a mesebeli városkába, feltétlen vigyen magával biciklit! Ellenkező esetben a város számos pontján lehet bérelni bringákat, elég jutányos áron. Hosszabb távon viszont érdemesebb beszerezni egy saját járgányt, amit bármikor elő lehet venni és senkinek sem kell felelősséggel tartoznunk érte abban az esetben, ha egy jó buli után valami baja esik.


Szerző: Lasán Alexandra – Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

200 ezer tulipánnal indult a tavasz Hollandiában

Amszterdamban immár öt éve, január harmadik szombatján rendezik meg a Nemzeti Tulipán Napot.

Zseniális magyar találmány a biciklilopások ellen!

Bosszantó dolog, amikor meglovasítják az ember kerékpárját, hiszen tulajdonképpen sehogy, nem lehet a nyomára akadni a sorozatgyártott bicikliknek. És, ha mégis???

Az én lakótársam a legjobb a világon - mind a 93 évével együtt!

Avagy generációk együttélése mindkettőjük javára. Hollandiában nem restek a kellemest a hasznossal összekötni a legváratlanabb helyeken sem.

Aki csak látta, most esernyőt akar a bringájára

Közösségi finanszírozásban fejeznék be a tömeggyártásra felkészítését annak a könnyű, kompakt kis rendszernek, amivel a szakadó esőben bringázás is élvezetessé tehető.

Íme, egy falu utak nélkül - mintha csak egy mesében járnánk

Unod már a nagyváros zaját? Akkor most megnézheted, hova érdemes elutaznod!


NAPI BOLDOGSÁG