Na ne... még mindig az önéletrajz a hibás?


Ezzel párhuzamosan a munkáltatóknak sok esetben olyan nehéz megtalálni bizonyos pozíciókra a megfelelő embert, mint ha tűt keresnének a szénakazalban.


Na ne... még mindig az önéletrajz a hibás?

Igen, még mindig az önéletrajz... Az egyik tipikus hiba, hogy az önéletrajzok írói nem az önéletrajzot áttanulmányozó HR-es munkatárs fejével gondolkodnak, sőt meg is nehezítik a munkájukat. Egyrészt tele tűzdelik olyan sajátos kifejezésekkel, a korábbi munkahelyüknél használatos rövidítésekkel, szakszavakkal, amelyek mások számára nem érthetőek. Így ha válogatni kell, az ilyen pályázatok azonnal kipottyannak, hiszen azok értelmezése rengeteg plusz időt venne igénybe.

Másik tipikus hiba, ami kudarcra ítéli az önéletrajzot, ha nem írjuk bele az adott pozíció szempontjából fontos tapasztalatainkat, vagy nem olyan hangsúllyal, mint ahogy az épp elvárt lenne. Túlságosan általános információkat, vagy épp túl sok felesleges adatot adunk meg, holott a HR-es kollégák az anyagunkban a pozícióra vonatkozó releváns tapasztalatokat keresik.

Ne a HR-esnek kelljen kitalálni, mihez értünk! Ha általános, sablonos önéletrajzot írunk, afölött könnyebb átsiklani, pedig lehet, hogy mi lennénk a legtökéletesebb munkaerő az adott vállalatnál.

Nem csak az álláskeresők rontják el!


Itt fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy akkor tudunk jó önéletrajzot beküldeni, ha az álláshirdetés szintén megfelelően van összeállítva.


Készítettünk egy felmérést, mely során 50 sikeresen felvett pályázó mondta el véleményét, milyen egy jó álláshirdetés az ő szemszögükből. A legtöbben arra panaszkodnak, hogy az álláshirdetések zöme túlságosan általános, nem derül ki belőle, pontosan mi a feladat, milyen tapasztalatokra van szükség, mi az, ami prioritás, mi az, ami kevésbé, így nehezen tudják elképzelni, megfelelnek-e az elvárásoknak. Sokan ilyen esetben nem is pályáznak, újabb fejtörést okozva ezzel a munkát kínálóknak. Nagy százalék tett említést a munkavégzés helyének pontatlan, vagy sokszor teljesen hiánytalan megjelöléséről az állásajánlatban. Ez jobb esetben a telefonos egyeztetésnél, de sok esetben csak a személyes interjú alkalmával derül ki, így növelve a felesleges köröket mindkét oldalon.

Adjuk be a jelentkezésünket mindenhova?

Tény, hogy az álláskeresés során kitartónak kell lennünk, és annyi helyre kell beadnunk az önéletrajzunkat és jelentkezésünket, ahány helyre csak tudjuk. Ugyanakkor ezt sem szabad ész nélkül végezni. Sokan lejáratják magukat azzal, hogy szinte mindenhová beadják a jelentkezésüket, nem veszik figyelembe az álláshirdetésben leírt követelményeket, vagy a kért jelentkezési módot.

Ha több nyelven kérnek önéletrajzot, vegyük a fáradtságot, és írjuk meg több nyelven. Ha motivációs levelet kérnek, írjunk motivációs levelet is. Ha nem kérnek, akkor viszont ne küldjük el.


Alaposan nézzük át, milyen követelményeket várnak el. Melyek azok, amelyek szigorú feltételek, és melyek kevésbé. Ha nem felelünk meg a szigorú feltételeknek, inkább ne próbálkozzunk, mert ezzel csak bosszúságot okozunk a túloldalon.

Sok esetben apró dolgokon csúszunk el. Mielőtt elkeserednénk, mert hosszú ideje nem találunk állást, jobb, ha megnézzük, mit nem tettünk még meg az ügy érdekében?
    Minden releváns álláskereső portálra feliratkoztam?
    Van egy jó alap-önéletrajzom?
    Ha leadom a jelentkezésem, testre szabom az adott pozícióra nézve?
    Ha leadom a jelentkezésem, megfelelek az elvárásoknak?
    Jó benyomást kelt az önéletrajzom?
    Ha kérnek motivációs levelet, az adott pozíciónak írtam?
    Kellő mennyiségű helyre kiküldtem a jelentkezésem?
    Ismerőseimet is megmozgattam, hátha tudnak segíteni?
    Egyáltalán végig gondoltam-e, mit akarok pontosan?
    …

Rengeteg kérdés van, amit alaposan végig tudunk gondolni, és fel tudunk készülni, hogy megnöveljük elhelyezkedési esélyeinket!



A cikk Az álláskeresés kézikönyve című könyv írásaiból építkezett

Támogatta: Beck&Partners 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Elsírta magát a fiú a vizsga közben, érdemes meghallgatni, mi volt a mester reakciója!

Ennek a kisfiúnak igazi mestere van. Mindenkinek ilyen példaképet kívánunk!

"Egy asszonynak két munkahelye van" - az anyák, feleségek láthatatlan munkájának ereje!

Az önkéntes tevékenység és a fizetetlen házimunka gazdasági szempontból láthatatlan (vagyis semmilyen valutában nem definiálják, nem pénzre váltott tevékenység), így ezáltal sokszor presztízs nélküliek is. Ez a társadalmi jelenség pedig leginkább a nőket érinti, ennek egyik oka a hagyományos nemi szerepek között keresendő, ám a mára tömeges női munkavállalás ellenére sem változott ez a helyzet.

Világunkban a boldogság joggá vált, amit hajszolunk. Pedig a felé vezető út optimista hozzáállással van kikövezve...

Vannak, akik természetüknél fogva sokkal pozitívabbak az átlagnál, de az optimizmus nem állandó tulajdonság. Ez választás kérdése, ami felett kontrollunk van. Minden reggel megvan az irány a jókedv, vagy a morcosság felé. Kutatások igazolják, hogy hosszú távon az optimista embereknek áll a világ, hiszen ők jobban kezelik a stresszt, ritkábban betegednek meg, hosszabb ideig élnek, boldogabbak és sikeresebbek, mint pesszimista társaik.

A különbség egy főnök és egy igazi vezető között (+brutálisan őszinte illusztrációk)

Tíz rövid pontban és hat brutálisan őszinte illusztrációban megmutatjuk, milyen kvalitásoktól válik valaki vezetővé - és milyen hibáktól lesz türannoszi főnök. Ha vezető beosztásban vagy, érdemes nagyon magadba nézni és megfontolni, vajon jól bánsz-e az alkalmazottaiddal és a hatalmaddal...

A hűség, az ellenállás és a tisztesség története

Mindenféle felhang nélkül, amikor az összetartás és a szeretet működik, a Föld virágzó hellyé válik... Erről szól ez a videó, sallangmentesen, vegytisztán.


NAPI BOLDOGSÁG