Ez a legerősebb gyógyhatású élelmiszerünk


A táplálkozási szakemberek a méhpempőt a világ egyik legerősebb gyógyhatású, energetizáló, általános közérzetjavító élelmiszereként tartják számon. Az sem kizárt, hogy a méhek "teje" az emberiség legegészségesebb tápláléka, ráadásul hazánk is bővelkedik a szorgos rovarok kincseiben. A méhpempő segítségével számos betegség megelőzhető, illetve visszafordítható. Ismerjük meg közelebbről!


A méhpempőről azt tartják, hogy segít a fiatalság megőrzésében, ám erről csak korlátozott mennyiségű kutatás áll rendelkezésre. A pempőt fogyasztó méhek ugyanakkor utalnak arra, hogy komoly teljesítménynövelő és az életet meghosszabbító hatása lehet.


A méhpempő tulajdonképpen a munkásméhek garatmirigy-váladéka, a méhek "teje", amit elsősorban az méhkirálynő fogyaszt, de a lárvák etetésére is szolgál, amíg fel nem nőnek. Az anyaméh egész életében méhpempőt eszik, naponta a saját testsúlyánál többszörös mennyiségben, így képes napról-napra 1000-1500 petét is lerakni, melyek össztömege hasonló nagyságú, mint az anya saját testtömege. Ezt a rendkívüli teljesítményt a méhpempő teszi lehetővé számára.

Bár a királynők ugyanolyan tojásokból születnek, mint a munkásméhek, a méhpempő diétának köszönhető az is, hogy közel 42 %-kal nagyobbak, és 40-50-szer tovább élnek, mint a dolgozók. Több mint öt évig, a 2-4 hónap helyett.

Összetétele

A méhpempő egy igen összetett anyag. Sokszor és sokan elemezték, de néhány százaléka még ma is ismeretlen. Fő tömege rendkívül jó minőségű fehérje. Legfontosabb összetevői a vitaminok, a B-vitaminok teljes sorozata megtalálható benne, valamint az A-, C-, D- és E-vitamin is. Ezenkívül növekedést serkentő anyagok, ásványi sók, nyomelemek alkotják, valamint a baktériumok és a vírusok szaporodását gátló anyagok.

Szervezetre gyakorolt hatása

A méhpempő nem gyógyszer, de igen hatásos táplálkozás-kiegészítő. Rendszeres alkalmazásakor a szervezet intenzív méregtelenítése következik be, ami javítja az anyagcserét, egészen a szervezetet alkotó sejtek szintjéig. Azt lehet mondani, hogy "ott segít, ahol baj van", hiszen a betegségeket - végső soron - egy-egy sejtcsoport hibás működése okozza.


Igen jó hatású asztma, májbetegségek, csonttörés, bőrbetegségek esetén, szív- és keringési panaszokra, gyomor- és bélbántalmakra, idegrendszeri problémákra, és kifejezetten erősíti az immunrendszert is. Tapasztalatok szerint felfrissíti, valósággal új életre kelti a testet. Egészséget károsító mellékhatása nincs, korra és nemre való tekintet nélkül bárki fogyaszthatja.

A méhpempő kapható kapszula formájában, de természetes állapotában is mézzel vagy propolisszal keverve.


Forrás: Házipatika / Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG