A hosszú élet diétája

"Az vagy, amit megeszel." Egy unalomig ismételt frázis, aminek igazságtartalmával egyetértünk, de a konyhánkban is ez alapján főzünk? Bizonyítottan nem mindegy, mit veszünk magunkhoz nap, mint nap hisz nagyobb eséllyel őrizhetjük meg egészségünket, vagy könnyebben győzhetünk le betegséget, ha megfelelően táplálkozunk. 

A makrobiotika több, mint egy receptgyűjtemény: az ételek elkészítési módja egy életfilozófia, mely a természet ősi rendjén alapul, lefektetve ezzel a hosszú, egészséges és boldog élet titkát. 

A makrobiotika szó a szervezet egyensúlyi helyzetét jelenti.


A görög macro (hosszú) és bios (élet) szavak összetételéből eredő makrobiotikus táplálkozás hosszú múltra tekint vissza. Több ezer éve ismerik, Hippokrátész írásai is említik. Az inkák és a kínaiak is használták a makrobiotikus tanokat. George Ohsawa az 1950-es években kezdte terjeszteni elméletét Észak-Amerikában, egy súlyos betegségből gyógyította ki magát a természetes étrenddel, és ezt a táplálkozási rendszert nevezte el makrobiotikának.


Fókuszban az ételek gyógyító ereje és harmónia


A makrobiotikus táplálkozás az ún. sokoju életmód része. A filozófiai alapot a taoizmus adja. A makrobiotikus táplálkozási elvek ismerősek lehetnek a bio és a vegán híveinek. A növények energetikai egyensúlyán alapuló ételkészítési módszerről van szó. A makrobiotika az ételek gyógyító erejére koncentrál.  Teljes mértékben felöleli a természetben található összes ásványi anyagot, nyomelemeket, az ízeket. Ahogyan az ásványi anyagok, úgy a nyomelemek is a táplálékkal kerülnek a szervezetbe, nélkülözhetetlenek a szervezet fenntartásához.


Ezek pótlásának legjobb módja a táplálkozás változatos összeállítása. A makrobiotikus táplálkozás a jin és jang energiákat is figyelembe veszi. Az ötféle alapíznek (keserű, savanyú, édes, csípős és sós), valamint az ötféle alapszínnek (zöld, piros, sárga, fehér és fekete) is harmóniában kell lenniük egymással.


Összhangban az évszakokkal


A makrobiotika összhangban van az étrendi hagyományokkal, szorgalmazza az évszaknak megfelelő és a közvetlen környezetünkben termő táplálék felvételét. Fő ételként a gabonafélék szerepelnek. A gabonafélék (barnarizs, köles, hajdina, árpa, zab, kukorica, rozs ) az étrend 50-60 %-át teszik ki, a zöldségfélék ennek a felét, a hüvelyesek pedig mintegy 5-10 %-ban jelennek meg az étkezésben. Természetesen a makrobiotikus étrend nagy figyelmet fordít arra is, hogy minden évszakban megfelelő mennyiségű gyümölcsöt, magvat és csonthéjast fogyasszunk, de mind olyan legyen, amit az adott évszak nyújt nekünk. 


Almás rizskoszorú - Kövesdi Natália.


A főzési eljárások közül a párolás, a gőzölés és a főzés a legjellemzőbb, ritkán előfordul serpenyőben vagy sütőben sütés. 


Fontos, hogy nyáron többnyire nyers, míg télen inkább főtt ételt fogyasszunk. Tavasszal biztosítanunk kell a szerveztünk újrakezdéshez szükséges energiáit. A nyár a zöldségek, gyümölcsök ideje, mérsékelt gabonafélékkel ötvözve.


Minden étkezéskor javasolt a zöldségek fogyasztása. Ami fogyasztható például :petrezselyem, újhagyma, kel zöldje, tök, brokkoli, káposzta, karalábé, hagyma, zöldborsó, articsóka.


A makrobiotikus táplálkozás hatásai:

• jobb lesz a közérzetünk

• étvágyunk javul

• belső, lelki békénk helyreáll

• gyorsabbá és tisztábbá válnak gondolataink

• alvási panaszaink megszűnnek

• a szexuális életünk kiegyensúlyozottabbá válik


Konkrét receptekért (mint például az elsőre bizarrul hangzó graham lisztben rántott sárgarépalevél) ajánljuk Kövesdi Natália Nagyi és Nati szakácskönyvét, vagy pedig a makronauta blogot, ahonnan ezúttal egy desszert receptet mazsoláztunk mi is:


Kölestorta mákkal eperrel

A köles remekül és sokoldalúan felhasználható sütemények, fasírtok alapjaként. Így készülhet belőle például ez a tetszetős és finom tortácska.



A kölest először megfőzzük:

1 csésze kölest megmosunk, és 3 csésze vízben 1 csipet tengeri sóval felfőzünk. Forrás után még 20 percig kis lángon hagyjuk. Ha szeretjük a mazsolát, tehetünk hozzá azt is, úgy, hogy külön egy maréknyi mazsolát megmosunk majd röviden felfőzzük, hogy kissé megpuhuljon.


Előkészítjük a mákot:

15 dkg mákot megdarálunk és egy kis vízzel felrottyantjuk, krémszerűvé főzzük, de ne legyen nagyon híg a massza. Miután kihűlt, egy kevés mézet vagy árpamalátát keverünk bele.

A kölesmasszát egy bevizezett csészébe tömörítjük, kiborítjuk, majd két vagy három rétegbe vágjuk – az alsó réteget kenjük be kb. 1 cm vastagon a mákkal, majd ismét egy köles réteg következik, majd ismét egy mák réteg. Piros eperrel díszítjük a csíkos kis tortánkat.





Szerző: Agg Éva -  Pozitív Nap


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Betiltották a mobilozást egy francia étteremben, hogy beszélgessenek egymással a vendégek

Hean-Noël Fluery a vidámság és a szórakozás nevében betiltotta a mobiltelefonok használatát az asztaloknál.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.


NAPI BOLDOGSÁG