Madárvédelmi sikerek: kikelt az elhagyott parlagisas-tojás és megvan az első "webkamerás" fekete gólya fióka is!

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakembereinek sikerült egy, a szülők által kevéssé látogatott fészekből kimentett tojást mesterséges körülmények között kikeltetni. Közben a gemenci erdőgazdaságban is örvendetes események zajlanak: kikelt az első fiókája annak a fekete gólyapárnak a fészkében, amelynek életét webkamerán követhették figyelemmel a természetbarátok.

A hazai szakemberek igazi sikere, hogy a fióka életben maradt,
kikelt és egészséges! Fotó: Nedeczky Gábor

A parlagi sasokat nem csak a mérgezés és egyéb illegális emberi tevékenységek veszélyeztetik. A nagy termetű ragadozó más madárfajokhoz hasonlóan igen érzékeny a zavarásra, különösen a költési időszakban. Ebben a kritikus periódusban akár a már lerakott tojásokat is elhagyja, amennyiben nem érzi biztonságban a fészket. Emiatt a fiókák kikeléséig a faj megőrzésével és kutatással foglalkozó kutatók is csak nagy távolságból, erős nagyítású távcsövekkel figyelik a sasok viselkedését - olvasható a  Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményében.

Heves megyében, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén egy parlagisas-fészeknél a park munkatársai észlelték, hogy a jól ismert fészekben a szülő egyedek külső körülmények hatására láthatóan kevesebbet tartózkodtak a kelleténél.


A természetvédelmi szakemberek úgy döntöttek, hogy megpróbálják megmenteni a fészekben feltehetően még életben levő sastojást. A helyére berakott azonos méretű fatojásra a sasszülők visszajártak. A sors iróniája, hogy két héttel később egy erős szélvihar a fészket a fatojással együtt lefújta. (A szél erősségére jellemző, hogy a BNPI munkatársa több mint 20 méterre találta meg azt a fától, amire eredetileg épült).

A parlagisas-tojást a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomására szállították, ahol sikerült megállapítani, hogy a tojásban még életben van az embrió. A korábbi évek tapasztalatai alapján kialakított protokoll szerint eljárva a kikelés esélyei lényeges jobbak, mint akár néhány éve lettek volna. Az elsőre egyszerűnek tűnő kotlás sikere számtalan apró tényezőtől függ. A megfelelő hőmérséklet és páratartalom megtalálása és biztosítása mellett a tojások rendszeres, de nem túl gyakori forgatása is elengedhetetlen az embrió egészséges fejlődéséhez és a kikeléshez.

két hetes korában visszatér a természetbe és pótszülők fogják nevelni. Fotó: Horváth Márton

Végül kétheti mesterséges költés, és 43 nappal a tojás lerakása után, mintegy másfél napi küzdelmet követően bújt ki a tojásból a fiatal parlagi sas. Az állomás munkatársainak sokéves tapasztalatának köszönhetően a fióka hajlandó volt elfogadni a táplálékot, és sikerült túlélnie az első néhány kritikus napot. A tervek szerint nagyjából kéthetes korában - mikor eléggé megerősödik -  visszaviszik a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területére egy olyan fészekbe, ahol egy másik hasonló korú fióka van. A korábbi évek tapasztalatai alapján a szülők elfogadják az adoptált fiókát és a kirepülésig megfelelően gondoskodnak róla. Az elmúlt években három esetben négy fiókát helyeztek már vissza hasonló módszerrel, és mindegyik esetben sikeres volt az akció.

Fekete gólya szaporulat élő közvetítéssel

Családalapítás...
A megfigyelt gólyapár április 13-án kezdte meg a költést - írta szombati közleményében a Gemenc Zrt. Összesen négy tojást óvtak a figyelmes szülők, amelyből pénteken kelt ki az első fióka. Kora délután megrepedt a tojás, majd 14 óra 57 perckor a felső részét a hím eltávolította, és néhány perc múlva kikelt az első fióka.

A fiókák kirepülése akár már július közepén megkezdődhet, de zömmel augusztus 10-e körül zajlik. Ezt követően néhány hetet még a fészkelőhely közelében tartózkodnak, majd útra kelnek. A Gemenc Zrt. a Duna-Dráva Nemzeti Parkkal, a Magyar Madártani Egyesülettel együttműködve helyezett el két fán a fekete gólyákat mutató webkamerákat. A gemenczrt.hu honlapon az erdészet keselyűsi részén felszerelt kamera képe követhető figyelemmel. Az erdőgazdaság a rögzített képekből rövidfilmeket is készít, melyek szintén a Gemenc Zrt. honlapján láthatók.

Fekete gólya bűvész-show Gemencen: egyből három!

A gemenci fekete gólyák állománya az utóbbi években örvendetesen nőtt, számukat tavaly 55-60 párra becsülték. A tájegység egyedülálló abból a szempontból, hogy a Sió-torok és a déli országhatár közötti területen élnek a legnagyobb sűrűségben fekete gólyák.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Frida már 52 életet megmentett, most Mexikóban kutat túlélők után

Frida eszméletlen intelligens, érző és kitartó négylábú. Egy hős.

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Te segítenél egy bajba jutott állaton? Ezek az emberek az életük kockáztatása árán is megtették! (+videó)

Ezek a hősök a saját életüket kockáztatták, hogy segítsenek egy állatnak... Hősies állatmentések egy megható válogatásban.

A fotó, ami mindent elmond tűzoltóinkról!

Égő autóból kimentett gyerekeket nyugtattak az M7-esen... Le a kalappal mindegyikük előtt. Ők az igazi hősök.

Bámulatos felvételeket készít a vizslákról egy magyar fotós

A kutyák is egyéniségek, Göblyös Péter képei is ezt igazolják. Fotóit most egy jótékony célú vizslafotó kiállításon láthatjuk, Érden.


NAPI BOLDOGSÁG